explicitClick to confirm you are 18+

Cardstack - Blockchain Teknolojisini Ölçeklenebilir Hale Getiriyor

Thinks of BlockchainJun 1, 2018, 11:07:19 PM
thumb_up35thumb_downmore_vertBlockchain teknolojisi ilk çıktığından bu yana gelişimini sürdürmeye devam ediyor. Başlangıçta Bitcoin ile hayatımıza giren blockchain teknolojisi akıllı sözleşmelerin eklendiği Ethereum ile adeta şaha kalktı ve gelişimine hızla devam ettiriyor. Geldiğimiz şu noktada ise blockchain teknolojisinin günlük hayatta kullanılabilir hale gelmesi gerekiyor. Bunu sağlamak için ölçeklenebilir bir yapı oluşturulması gerekiyor. Ölçeklenebilirliği sağlamak içinse arkaplanda birçok çalışma yürütüyor. Bu yazımda sizlere aktarmaya çalışacağım Cardstack de blockchain teknolojisini ölçeklenebilir hale getirerek daha etkin kullanılmasını sağlamayı amaçlıyor. Dilerseniz projenin detaylarına hep beraber bakalım.

Cardstack Nedir?

Cardstack, blockchain teknolojisinin kullanılabilirliği arttırmak amacıyla ölçeklenebilir bir yapı oluşturmayı amaçlayan blockchain tabanlı projelerden biridir. Oluşturacağı merkezi olmayan yazılım ekosistemi sayesinde devrim niteliğinde bir deneyim katmanı oluşturacaklar. Oluşturacağı deneyim katmanı ile yazılımcılardan son kullanıcılara kadar herkesin blockchain teknolojisinden mümkün olan en iyi şekilde faydalanmasını sağlayacaklar.

Merkezi olmayan kavramını tam olarak hayatımıza entegre etmeyi amaçlayan Cardstack sayesinde herkesin merkezi olmayan internetten en üst seviyede yararlanması mümkün olacak. Blockchain teknolojisinin bize sunduğu merkezi olmayan uygulamalar üzerinden Cardstack'i biraz daha açıklamaya çalışalım. Cardstack sayesinde iki veya daha fazla merkezi olmayan uygulamayı eşleştirebilir, ikisinin de farklı özelliklerini kullanarak bambaşka bir uygulama tasarlayabilirsiniz. Normal şartlarda merkezi olmayan yapıda bunu yapabilmek oldukça zordur ama Cardstack sayesinde kullanıcılar ve yazılımcılar bunu yapma imkanına kavuşacak.Cardstack ile internetin farklı katmanlarında yer alan hizmetleri birleştirme ve bunlarla yeni hizmetler veya uygulamalar tasarlama imkanına sahip olacağız. Bu da merkezi olmayan internet kavramını hayatımıza tam anlamıyla sokacak. Merkezi olmayan internetin deneyim katmanı parolasıyla yola çıkan Cardstack de işlemlerin gerçekten de merkezsiz bir yapıda yürümesini sağlamak içinse platforma özel bileşenlerden ve Cardstack tokenlerden yararlanılacak.

Cardstack ekosisteminde Ethereum tabanlı bir token olan Cardstack token kullanılacak. Ekosistem bu tokenler tarafından desteklenen akıllı sözleşmeler ile yönetilecek. CARD token ile açık kaynaklı yazılım geliştirerek ekosisteme katkı sağlayan kişiler ödüllendirilirken, geliştirilen uygulamaları kullanan, farklı uygulamaları birleştirerek yeni uygulamalar hazırlayan kişiler de bu uygulamaları CARD token ödeyerek kullanacaklar.

Blockchain teknolojisinin ölçeklebilir ve kullanılabilir hale gelmesini sağlamayı amaçlayan Cardstack'in devrim niteliğinde bir fikir olduğunu söylemek gerekiyor. Tamamen hayata geçirildiğinde blockchain teknolojisinin günlük hayatta benimsenmesinin hızlanacağını düşünüyorum. Bu yüzden günümüzün merkezileşmiş ve hantallaşmış yapıların kurtulmamıza yardımcı olabilecek Cardstack'i takip etmek gerekiyor. Eğer proje ilginizi çektiyse ve daha fazla bilgi sahibi olmak istiyorsanız yazı altında yer alan bağlantılar aracılığıyla sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Site Adresi: https://cardstack.com/

Bitcointalk Ann: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2768237.0

Telegram: https://telegram.me/cardstack

Twitter: https://twitter.com/cardstack

Article Author: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=485063